آموزش تصویری خط ثلث توسط استاد بنی رضی | فروشگاه اینترنتی سی دی گستر


آموزش تصویری خط ثلث توسط استاد بنی رضی

کد محصول: 287
2 CD
قیمت برای شما : 10,000 تومان

دی وی دی اموزشی اموزش تصویری خط ثلث توسط استاد سید رضا بنی رضی به زبان فارسی و کیفیت خوب
خط ثلث یکی از شیوه‌های بسیار مهم در خوشنویسی اسلامی و یکی از خطوط ششگانه است و ابداع آن را به ابوعلی بن مقله بیضاوی شیرازی (معروف به ابن مقله) که در قرن سوم هجری می‌زیست نسبت می‌دهند.
خط ثلث با ساختاری ایستا و موقر، بیشتر در تزئین کتاب‌ها و کتیبه‌ها به‌کار رفته‌است. تکامل تدریجی ثلث به عنوان خطی تزئینی توسط ابن مقله، ابن‌بواب و یاقوت مستعصمی شکل گرفت. ابن‌بواب زیبایی و ظرافت را با خط ثلث همراه کرد. خط ثلث در ایران برای نوشتن عنوان سوره‌های قرآن کریم، پشت جلدنویسی، سرلوحه‌ها، و بخصوص در کتیبه‌ها و کاشی‌کاری‌ها به‌کار رفته‌است و هنوز نیز رایج است.
خط ثلث با امکان ایجاد ترکیب‌هایی زیبا و موقر بیشتر در کتیبه‌های تزئینی کتاب‌ها و بناهای مختلف مذهبی و گاه غیر مذهبی به‌کار رفته‌است.
در گذشته برای نوشتن قطعات، پشت جلد، عناوین، سرلوحه‌ها و تقسیمات کتابها، الواح سردر خانه‌ها و مغازه‌ها، کتابت قرآنهای جامع، حکاکی سنگ‌ها و مهرهای قیمتی و نشان‌ها از خط ثلث استفاده می‌شد. اما عمده‌ترین و مهم‌ترین کاربرد این خط کتیبه‌نویسی محراب‌ها، قبه‌ها و سر در ورودی مساجد، توأم با طرحهای اسلیمی و ختایی است که رواج آن، به سبب هماهنگی خط ثلث با طرح‌ها و رنگ‌ها و کاشی کاری مساجد است. از این رو، همواره جمع کثیری از ثلث‌نویسان در زمرهٔ کتیبه‌نویسان نیز بوده‌اند.[۲]
امروزه نیز در کنار کاربرد تزئینی مهمترین کاربرد خط ثلث در کتیبه‌نویسی است. خط ثلث دارای بار مذهبی نیرومندی است از این رو در دورهٔ پس از انقلاب اسلامی در آثار گرافیکی برای نوشتن آیات قرآن و ادعیه به‌کار رفته‌است. همچنین در عناوین برخی مجله‌ها پشت جلد کتاب و طرح تمبر و مانند آن‌ها نیز دیده می‌شود.
این مجموعه اموزشی به صورت کاملا تصویری و به زبان فارسی توسط استاد سید رضا بنی رضی گرداوری شده و توسط فروشگاه اینترنتی سی دی گستر برای اولین بار برای فروش قرار داده شد
سید رضا بنی رضی متولد اسفند ماه 1343 شهر شوش است.
این خوشنویس، دانش آموخته زبان و ادبیات فارسی است که مراحل اولیه خوشنویسی را نزد پدرش آموخته است.
او سال 59 تا 60 نزد حسن آهنگران خط نستعلیق را فرا گرفت و سپس از سال 61 تا 64 نزد سید محمد حسینی موحد خطوط نستعلیق و مقدمات نسخ وثلث را آموخت.
از سال 65 تا 75 نیز نزد استاد غلامحسین امیرخانی نستعلیق را تکمیل کرد و از سال 66 تدریس خط نستعلیق را در انجمن تهران به عهده گرفت.
بنی رضی از سال 68 تدریس ثلث و نسخ و نستعلیق را در تهران در انجمن خوشنویسان شعبه مرکزی ادامه داد.
این هنرمند، موسس انجمن خوشنویسان شعبه بندر عباس است و نمایشگاه های انفرادی داخلی و خارجی بسیاری را از آثارش برگزار کرده است.
آثار کتابت شده توسط بنی رضی عبارتند از: قرآن کریم به خط نسخ (2 بار ) - دفتر های پنجم وششم مثنوی مولوی - شرفنامه و منتخبی از و مجنون نظامی گنجوی ( به خط نستعلیق ) و ....
او برگزیده اولین جشنواره بین اللمللی خوشنویسی جهان اسلام است و در گردهمایی های تخصص داخلی و خارجی به ارائه آثار ادبی و هنری پرداخته است.


قیمت برای شما : 10,000 تومان

اگر در ثبت سفارش مشکلی دارید صفحه راهنمای خرید را مطلعه فرمایید و یا با شماره 09125804266 تماس حاصل فرمایید

ارسال نظر


captcha

    نظری پیرامون این محصول ثبت نشده است, شما می توانید به عنوان اولین نفر نظر خود را ارائه دهید.